Haber

12. Yerel Tohum Takas Şenliği Seferihisar’da Yapıldı

Seferihisar Belediye, ‘Yerli Tohum Takas Şenliği’ni bu yıl 12’nci kez düzenledi. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Bugün Hıdırellez. Tüm dileklerinizin gerçekleşmesini dilerim. Bugün dileklerinizden biri de demokrasi. Ülkemize barış, huzur, bereket olsun. Bu kez dileklerinizin yerine geldiğini göreceksiniz.” sadece bir hafta içinde verildi.”

Seferihisar’da ‘Başka Tarım’ projesiyle 2011 yılından bu yana Can Yücel Tohumculuk Merkezi’nde üretilen yerli fidanlar bu yıl Tohum Takas Şenliği ile tüm Türkiye’ye dağıtıldı. Hıdırellez’de düzenlenen Tohum Takas Şenliği’nde Ürkmez’de üretici pazarı kurulurken, kooperatif ve birlikler stantlar açtı.

Yerel Tohum Takas Festivali’ne; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ve Köy-Koop İzmir Sendika Lideri Neptün Soyer katıldı.

Festivalde konuşan Lider Yetişkin, Türkiye’nin iki gündemi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Biri ülkenin kaderini değiştirecek, tarihi dönüm noktası dediğimiz 14 Mayıs seçimleri. 100 yıl önce ‘Tarım milli ekonominin temelidir’ diyen cumhurbaşkanı… Mustafa Kemal Atatürk dünyada parasıyla tarla tarla tarla alan tek liderdir.Çünkü o işini karış karış bilen bir liderdir. Ülke, toprağın tarıma ne kadar uygun olduğunu, kendi ülkesine doyamayan insanın tam bağımsızlığını kazanamayacağını bilir.Geldiğimiz nokta nedir?Peki neden?Tohum ithalatı,gübre ithalatı. ,yem ithalatı mazot her geçen gün artıyor.Adi soğan da dolar artıyor nasılsa bir hafta daha dişimizi gıcırdatacağız bir hafta sonra yine bu meydanlara geleceğiz hep beraber güzel günleri kutlayacağız bugün Hıdırellez Tüm dileklerinizin gerçekleşmesini dilerim.Bugün tuttuğunuz dileklerden biri de demokrasinin gelişidir. Ülkemize barış, huzur ve merhamet daim olsun. Bu kez sadece bir hafta içinde dileklerinin gerçekleştiğini göreceksin.”

ANGEL MOSSO SAHNEDE

12. Tohum Takas Şenliği’nde gün boyu yerel tohum takası ve fidan dağıtımı yapılırken, vatandaşlar dileklerini dilek ağaçlarına astı. İlker Özdemir’in müziği, İzmir Flamenko Atölyesi dansçılarının gösterileriyle buluşurken; Festivalin finalinde Melek Mosso sahne aldı.

Kaynak: ANKA / Hayat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu