Haber

ABD’de Pentagon Belgelerini ifşa eden aktivist Daniel Ellsberg öldü

YENİ: ABD’de hükümetin Vietnam Savaşı hakkındaki saçmalıklarını ifşa eden “Pentagon Belgeleri” olarak bilinen zımni belgeleri ifşa eden savaş karşıtı aktivist Daniel Ellsberg öldü.

Ailesinden yapılan yazılı açıklamada Ellsberg’in California’daki evinde 92 yaşında pankreas kanserine yenik düştüğü bildirildi.

Ellsberg ilk olarak 2 Mart’ta Twitter hesabından kendisine “tedavi edilemez pankreas kanseri” teşhisi konulduğunu duyurmuş ve “Üzülerek bildiririm ki doktorlarım bana 3 ila 6 ay süre verdi.” açıklamasını paylaştı.

Basına Sızan Pentagon Belgeleri

Ellsberg, 1931’de Chicago’da doğdu. 1952’de Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Donanmaya katıldı ve iki yıl Ordu’da görev yaptı.

Ellsberg, ordudan sonra Harvard’a dönüyor ekonomi Doktorasını tamamladı. ve 1964’te Savunma Bakanı Robert McNamara altında Pentagon’da bir işe girdi.

Vietnam’da iki yılını görevde geçiren Ellsberg, Savunma Bakanlığı’nın bölgedeki savaşla ilgili en kapalı bilgileri içeren “Pentagon Belgeleri” olarak bilinen özel kapsamlı çalışmasına katkıda bulundu.

Vietnam Savaşı’na ilişkin görüşleri zamanla değişen Ellsberg’in, RAND Cooperation’da savunma analisti olarak çalışırken 7 bin sayfalık “Pentagon Belgeleri”ni 1969’da gizlice fotokopisini çekip basına sızdırması, ABD hükümetinin çok önceden bildiğini ortaya koyuyor. savaşı kazanamadı ve halkı kandırdı.

Dönemin ABD Başkanı Richard Nixon, Ellsberg’i vatan haini olmakla suçlarken, yönetim New York Times ve Washington Post’a sızdırılan belgelerin yayınlanmaması için mahkemeye başvurdu ancak Yargıtay davada basının lehine karar verdi.

115 yıl hapis cezasıyla yargılandı.

Casusluk Yasası kapsamında yargılanan Ellsberg, 115 yıl hapis cezasıyla yargılandı. Nixon hükümetinin yasadışı gizli dinleme yaptığının ortaya çıkmasının ardından dava usulsüzlük nedeniyle reddedildi.

Dönemin uzmanları, Ellsberg’in sızdırdığı belgelerin ABD’nin ülkedeki çatışmayı artırarak Vietnam’dan çekilmesinde etken olduğunu ve ardından gelen gelişmelerin Nixon’u istifaya götüren Watergate Skandalı’nın ilk işaretleri olduğunu değerlendirdi.

Ellsberg, Vietnam Savaşı’ndan sonra da başta Irak ve Afganistan olmak üzere Rusya-Ukrayna Savaşı’na karşı çıkanlar arasında yer alarak ömür boyu süren savaş karşıtı duruşunu sürdürdü.

Bilinmeyen hükümet belgelerinin sızdırılmasıyla ilgili muhbir sayısını her zaman artıran Ellsberg, ABD kamuoyunda çok tartışılan Edward Snowden ve Chelsea Manning gibi muhbirlere de destek verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu