Ekonomi

Birleşik Krallık Ekonomisi İçin Mütevazı Bir Durgunluk Beklentileri

İngiltere ekonomisinin bu yıl ölçülü bir resesyona girmesinin beklendiği belirtildi.

Merkezi Londra’da bulunan Capital Economics’ten yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin Haziran ayında yüzde 0,5, yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 0,2 büyümesine rağmen bu yıl ölçülü bir durgunluk yaşamasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, bu yılın haziran ayında ülke ekonomisinde yaşanan yüzde 0,5’lik büyümenin aylık normal çalışma günlerine dönüşten kaynaklandığına dikkat çekildi.

1 Mayıs ve 8 Mayıs’ın resmi tatil olması nedeniyle söz konusu ayda ekonomik aktiviteye katkının olumlu olmadığı hatırlatıldı.

Capital Economics Birleşik Krallık Ekonomisti Ruth Gregory şunları söyledi: “Genel olarak, resmi tatil, olağandışı sıcak hava ve grevler, ekonominin gerçek sağlığına karar vermeyi zorlaştırıyor. adımlamak.” sözünü kullandı.

Yüksek politika faizlerinin etkisinin bir süre daha devam edeceğini düşündüklerini kaydeden Gregory, “Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bu yılın üçüncü çeyreğinde gerileyecek ve ılımlı bir durgunluk başlayacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Ulusal Ekonomi ve Sosyal Araştırma Enstitüsü (NIESR) de bu hafta yayınladığı “Birleşik Krallık’ın ekonomik görünümü” başlıklı raporunda, ülke ekonomisine ilişkin görünümün belirsiz olduğunu ve 2015 yılına kadar ekonominin büyümesinin beklendiğini belirtti. Bu yılın sonunda yüzde 0,4 ve gelecek yıl yüzde 0,3. .

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5,25’e yükselttiğini açıklamıştı.

Böylece siyasi faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere’de enflasyon Mayıs’ta yüzde 8,7, Haziran’da ise yüzde 7,9 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu