Haber

Türkiye uyarıda bulundu, Norveç geri adım attı: Kuran yakma eylemini iptal ettiler

Norveç’te yarın Kuran yakma hareketi olacağı bilgisini alan Dışişleri Bakanlığı hızla harekete geçti. Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve uyarıldı.

EYLEM TALEP EDİLDİ

Açıkça bir nefret hatası olan Kuran’a yönelik kışkırtıcı saldırının engellenmemesi en şiddetli şekilde kınandı. Büyükelçiye Norveç’in bu tavrının kabul edilemez olduğu aktarılırken, söz konusu harekete izin verilmesinin beklenmediği vurgulandı.

YABANCIDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Norveç’in Ankara Büyükelçisi, yarın (3) kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim’e bir saldırı düzenleneceğini öğrenmesi üzerine kısa bir süre önce Bakanlığımıza çağrıldı. Norveç’te açıkça nefret içeren bir eylem olan provokatif eylemi engellememe yaklaşımını şiddetle kınadığımız, bu tutumun kabul edilemez olduğu ve bu eyleme izin verilmemesini beklediğimiz vurgulandı.” ifadeler kullanılmıştır.

“İZİNLERİNİ İPTAL ETTİLER”

Türkiye’nin uyarısının ardından Norveç beklenen adımı attı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yarın Norveç’te kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e yönelik baskınlar düzenleneceğini öğrendikten sonra Norveç Büyükelçisini bakanlığımıza çağırdık. Verdikleri izni iptal ettiler. ” dedim.

cukurcaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu