Ekonomi

Ankara’da düzenlenen Tarım Fuarı’nda renkli süt sağma yarışması

Ankara’da 26. Uluslararası Tarım Fuarı’nda düzenlenen süt sağma yarışması renkli görüntülere sahne oldu.

Gölbaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Tarım Fuarı’nda sağım ve en iyi bal yarışması düzenlendi. Sahipleri tarafından gelin gibi süslenen inekler, sağım yarışmasında yarışmacılara meydan okudu. Yarışmayı ‘Menekşe’ isimli ineğiyle Fatma Çetin kazanırken, en güzel bal yarışmasını bal üreticisi Necla Aydın kazandı. Yarışmada dereceye girenlere Gölbaşı Belediyesi tarafından tam altın hediye edildi.

Fatma Çetin, yarışmanın heyecanlı geçtiğini belirterek, “Ben uzun zamandır Menekşe’yle ilgileniyorum ama genellikle makineyle sağılıyor. Elle sağmak zordur. Makine her zaman düzgündür. Değil. zorlandım ama inek huysuzlaştı. Bunu çocuklarıma harcayacağım, onlar üniversitede okuyor.”

Sağım yarışmasına katılan Necla Aydın ise burada olmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Yarışma iyi geçti. İneğimin buzağı annesini biraz emdi ve sütü paylaştı ama sorun değil. İneğimin sütü yok. Bir isim, onu ‘kızım’ olarak seviyorum.”

“Ben bir kadın girişimciyim ve bu yolda daha da ilerleyerek başarılı olmak istiyorum.”

Bal üreticisi Nadiye Karakaya, balının en iyisi seçilmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Balını kendi tarlasında ürettiğini belirten Karakaya, “Çünkü tarlada açık toprakta doğal oluyor. Arılarım her çiçeğe, her çiçeğe konuyor. Tarlada olduğu için genellikle ayçiçeğine konuyor. 2 yıldır arıcılık yapıyorum ve yeni başladım. Ev hanımı ve girişimciyim. Belediyenin açtığı kursa katıldım. “Kimse korkmadığı sürece kadınların her şeyi başarabileceğini düşünüyorum. Ben bir kadın girişimciyim ve bu yolda daha da ilerleyerek başarılı olmak istiyorum” dedi.

Uluslararası Tarım Fuarı 17 Eylül’e kadar ziyarete açık olacak. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu