Ekonomi

Pazarlama Müdürü Aslı Aksoy, Antalya’da kuşkonmaz üretimine başlayarak yurt dışına ihraç ediyor

İstanbul’da bir firmada pazarlama müdürü olarak kariyerini bırakıp Antalya’da kuşkonmaz üretimine başlayan Aslı Aksoy, hasadına başladığı ürünleri yurt dışına ihraç ediyor.

Aksu ilçesinde 250 dönümlük (dekar) alanda kuşkonmaz üretimi yapan Aksoy, şubat ayında başladığı hasadına devam ediyor. Dönüm başına 1200 kilo eser alan Aksoy, özenle yetiştirdiği kuşkonmazı iç pazarın yanı sıra farklı ülkelere de gönderiyor.

Aksoy yaptığı açıklamada, Antalya ve Muğla’da kuşkonmaz ürettiğini hatırlatarak, üç yıldır kuşkonmaz üretimi ve pazarlamasında güzel gelişmeler olduğunu belirtti.

Kuşkonmazın hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük bir pazar potansiyeline ulaşacağını anlatan Aksoy, “Beş yıl içinde üretimin yüzde 50’sini ihraç edebileceğiz. Dünya pazarına yakınız. İspanya, İtalya, Kuşkonmaz üretiminde Peru ve Meksika. Üretimimizin büyük bölümü Almanya, Hollanda’da. Singapur ve Singapur başta olmak üzere birçok ülkeye taze ürün gönderiyoruz. Avrupa pazarına yakın olmanın avantajını kullanmak istiyoruz.” dedi.

Kuşkonmazın gen kaynağı Anadolu olmasına rağmen tohumluk üretiminde Hollanda’nın söz sahibi olduğunu belirten Aksoy, kuşkonmaz tohumu ruhsatı almaya başladıklarını ve Türkiye’de tescilli iki çeşit kuşkonmaz tohumu olduğunu hatırlattı.

Kuşkonmaz üretimi 12 aya yayılacak

Aksoy, kuşkonmazı taze olarak iç ve dış piyasaya sunmanın yanı sıra iç piyasaya da 50 ton dondurulmuş ürün sunduklarını vurguladı.

12 ay boyunca üretimin kesintisiz gerçekleşmesi için çalıştıklarını belirten Aksoy, “Isparta’da önümüzdeki günlerde 400 dönümlük alanda ağaçlandırma yapılacak. Yaylalarda üretim alanları oluşturuyoruz. yaz aylarında üretim yapıyor. Kuşkonmaz önümüzdeki yıllarda daha çok gelir getiren bir eser olarak adından söz ettirecek.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu